اخبار سال 1400

برگزاري سمینار مجازی تبیین ساختار جدید آموزش و صلاحیت حرفه ای و معرفی سامانه جامع آموزش
1400/03/26
سمینار مجازی " تبیین ساختار جدید آموزش و صلاحیت حرفه‌ای و معرفی سامانه جامع آموزش " در تاریخ 1400/3/24 با مشارکت بیش از 200 نفر از مديران و کارشناسان بخش آموزش و منابع انسانی شرکت­‌های صنعت آب برق به میزبانی ستاد وزارت نیرو برگزار شد.
در ابتدا، محمدصالح اولیاء، معاون محترم تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو، به تبیین سیاست­‌های کلی بخش آموزش و صلاحیت حرفه‌ای و چشم انداز آن پرداختند. وی ابتدا ساختار جدید مرکز آموزش و صلاحیت حرفه­‌اي صنعت آب و برق و مجتمع‌های آموزشی را تشریح کردند. اولیاء افزود بنابر مطالعات انجام شده، تجربیات بیش از چهاردهه آموزش سازمانی در وزارت نیرو و سیاست­ها و مقررات ابلاغ مراجع بالادستی، ساختار جدید مرکز آموزش و صلاحیت حرفه­‌ای در ذیل ساختار حوزه ستادی وزارت نیرو تشکیل شده است. این مرکز عهده‌ دار کلیه مسئولیت‌ها در سیاست‌گذاری، راهبری، برنامه­‌ریزی و نظارت حوزه آموزش و صلاحیت حرفه ای صنعت آب و برق خواهد بود. در ساختار جدید، مجتمع های آموزشی وزارت نیرو که قبلاً در ذیل موسسه عالی علمی – کاربردی فعالیت می‌کردند، با مدیریت پژوهشگاه نیرو به فعالیت‌های خود ادامه داده و علاوه بر تکالیف قبلی در حوزه ارائه خدمات آموزشی، در زمینه‌های جدید نظیر پژوهش یا پارک­‌های علم و فناوری و مراکز رشد فعالیت خواهد داشت.
در ادامه این سمینار، سیدمحمدمهدی نوربخش، مدیر کل محترم دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری، به تشریح الگوی بازار آموزش پرداختند. وی ضمن بیان جزئیات مدل مفهومی به اهمیت شکل­‌گیری "زیست بوم آموزش" به عنوان یک هدف اشاره داشته و مزایای آن برای صنعت را برشمرد.
در بخش بعدی این سمینار، ارائه مرکز در دو قسمت "معرفی مرکز" و "معرفی سامانه جامع آموزش و سنجش صنعت آب و برق" صورت پذیرفت. برای معرفی مرکز، محمدرضا فدائی­ تهرانی به عنوان رئیس این مرکز، ضمن تشریح اهداف و تکالیف و ساختار سازمانی مرکز جدید تأسیس، در زمینه برنامه‌­ها و مدل فعالیت طی دوره چهارسال آینده برنامه خود را ارائه داد. برای معرفی سامانه نیز، عبدالرضا سبوکی، به عنوان راهبر سامانه به نمایندگی از تیم طراحی، اجزای مختلف سامانه، کارکردها و دسترسی‌های آن و نحوه کار را توضیح دادند.
در بخش پایانی این سمینار، ابتدا معاونین و مدیران حوزه آموزش و منابع انسانی شرکت­‌های صنعت آب و برق به بیان دیدگاه و نقطه­ نظرات خود پرداخته و سوالات خود در زمینه مطالب سمینار را مطرح نمودند. به علاوه، سوالات اعضای مجازی جمع‌­آوری و در حد زمان جلسه پاسخ داده شد.