اخبار سال 1400

برگزاری جلسه فعال‌سازی ظرفيت‌هاي ارتباطي صنعت آب و برق با دانشگاه بوعلی سینا همدان
1400/08/23
دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو در راستای تحقق ماموریت توسعه‌ی ارتباطات علمی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، جلساتی را با عنوان "معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ارتباطی صنعت آب و برق با دانشگاه‌ها" برگزار می‌نماید. این جلسات به طور مجزا برای هر دانشگاه (غالبا به صورت مجازی) برگزار شده و شرکت‌کنندگان در جلسه مسئولین محترم پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه و اساتید و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه می‌باشند.
 در این جلسات ابتدا وزارت نیرو و قابلیت‌های ارتباطی آن با دانشگاه‌ها مانند: پروژه‌های تحقیقاتی،  فرصت مطالعاتی در صنعت آب و برق و ... معرفی گردیده و سپس اساتید و اعضای محترم هیات علمی درخصوص بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و چالش‌های مرتبط، نظرات خود را بیان می‌نمایند.
در همین راستا، پنجمین جلسه از این مجموعه جلسات در روز سه‌شنبه مورخ 1400/08/04 به صورت برخط (آنلاین) و با حضور بیش از 30 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان، به منظور تبیین قابلیت‌های وزارت نیرو برای ارتباط مؤثر دانشگاه و صنعت برگزار گردید.
در این جلسه، پس از معرفی وزارت نیرو و ظرفیت‌های همکاری آن با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، تعدادی از اساتید دانشگاه همدان، به بیان نظرات و چالش‌های موجود در زمینه‌های مختلف از جمله لزوم آینده‌نگاری در پروژه‌های پژوهشی، حمایت از دانشگاه‌های بومی برای حل مشکلات منطقه‌ای، لزوم نزدیک‌تر کردن اهداف دانشگاه (گسترش مرزهای علم) و اهداف صنعت (ارائه خدمات بهتر به جامعه) و لزوم تغییر نگاه از رویکرد «حکم‌رانی» به «حکم‌روایی» پرداخته و این موارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.
در پایان، جناب آقای مهندس درویشی، معاون محترم امور تحقیقات و فناوری دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، ضمن اشاره به این موضوع که دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری بر آن است تا بهره‌گیری صنعت آب و برق از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی را توسعه داده و چالش‌های مرتبط را با همکاری شرکت‌های صنعت آب و برق مرتفع نماید، برگزاری این جلسه را مفید ارزیابی نموده و بر لزوم حل مشکلات منطقه‌ای با استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی بومی همان استان، تأکید نمودند.