اخبار سال 1400

برگزاری جلسه فعال‌سازی ظرفيت‌هاي ارتباطي صنعت آب و برق با دانشگاه اراک
1400/08/23
دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو در راستای تحقق ماموریت توسعه‌ی ارتباطات علمی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، جلساتی را با عنوان "معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ارتباطی صنعت آب و برق با دانشگاه‌ها" برگزار می‌نماید. این جلسات به طور مجزا برای هر دانشگاه (غالبا به صورت مجازی) برگزار شده و شرکت‌کنندگان در جلسه مسئولین محترم پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه و اساتید و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه می‌باشند.
 در این جلسات ابتدا وزارت نیرو و قابلیت‌های ارتباطی آن با دانشگاه‌ها مانند: پروژه‌های تحقیقاتی،  فرصت مطالعاتی در صنعت آب و برق و ... معرفی گردیده و سپس اساتید و اعضای محترم هیات علمی درخصوص بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و چالش‌های مرتبط، نظرات خود را بیان می‌نمایند.
در همین راستا، ششمین جلسه از این مجموعه جلسات در روز سه‌شنبه مورخ 1400/08/18 به صورت برخط (آنلاین) و با حضور بیش از 44 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه اراک، به منظور تبیین قابلیت‌های وزارت نیرو برای ارتباط مؤثر دانشگاه و صنعت برگزار گردید.
در این جلسه، در ابتدا جناب آقای دکتر صفی‌خانی مدیر محترم دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اراک، معرفی مختصری از دانشگاه ارائه نمودند و با اشاره به استقرار صنایع مختلف در شهر اراک و حومه آن، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود در دانشگاه را برشمرده و ارتباط دانشگاه را با مجموعه وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه در شهر اراک، مناسب ارزیابی نمودند. همچنین سرکار خانم دکتر مقدسی، رئیس پژوهشکده آب دانشگاه اراک نیز به معرفی پژوهشکده، ساختار، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های پژوهشکده پرداختند. در ادامه، پس از معرفی وزارت نیرو و ظرفیت‌های همکاری آن با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، تعدادی از اساتید دانشگاه اراک، به بیان نظرات و چالش‌های موجود در زمینه‌های مختلف از جمله لزوم تسهیل روابط بین دانشگاه و صنعت، «قطب‌سازی» در حوزه‌های صنعتی در بستر زیست‌بوم فناوری نیرو، برگزاری جلسات تخصصی با حوزه‌های آب، برق و انرژی، و لزوم تصمیم‌گیری «فعالانه» در مقابل تصمیمات «منفعلانه» پرداخته  و این موارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.
در پایان، جناب آقای دکتر نوربخش، مدیرکل محترم دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، ضمن مفید ارزیابی کردن جلسه، اعلام نمودند پذیرای نظرات اساتید محترم دانشگاه برای اصلاح دستورالعمل فرصت مطالعاتی بوده و تلاش می‌شود حمایت‌ها از پایان‌نامه‌های دانشجویی نیز ارتقاء یابد. همچنین ایشان با اشاره به لزوم حفظ و تداوم ارتباط مستقیم با اساتید دانشگاه، به ظرفیت‌هایی که در بستر شبکه‌های اجتماعی ایجاد خواهد شد، اشاره نموده و بر لزوم فعالیت مؤثر و مستمر در این فضا تأکید نمودند.