سوالهاي متداول

- تكليف آموزش مشاغل تك شغلي چيست؟ (آيا در يك نيروگاه كه فقط يك مدير امور برنامه‎ريزي و راندمان يا يك نفر مسئول آموزش وجود دارد، برنامه‎ريزي آموزشي براي آنها به چه طريق است؟)
- موسسات مجاز براي اجراي دوره‎هاي عمومي و مشاغل مشترك اداري كدامند؟ لطفاً چگونگي در دسترس قرار گرفتن ليست اين موسسات را توضيح دهيد.
- طبق ابلاغ نظام جامع جديد آموزش، مراكز مجاز شامل موسسات آموزشي تحت نظر وزارت نيرو و ساير دانشگاه‎ها و موسسات دولتي زيرنظر وزارت علوم مي‎باشد. گواهينامه‎هاي صادره از سوي ساير دانشگاه‎ها و موسسات داراي كد مورد قبول وزارت نيرو نمي‎باشد، آيا اين قبيل دوره‎ها مورد تائيد وزارت نيرو است ؟ آيا قابل معادلسازي مي‎باشد؟
- چرا دوره‎هاي بانك جهاني در معادلسازي لحاظ نمي‎شود؟
- براي بخش كارگري چه دوره‎هايي را مي‎توان اجرا نمود؟
- درخصوص برگزاري دوره‎هاي آموزشي براي افراد قرارداد مدت معين در نظام جديد آموزش، توضيح دهيد؟ همچنين آيا اين افراد مي‎توانند گواهينامه نوع دوم را دريافت نمايند؟
- افرادي كه داراي مدرك زيرديپلم هستند، آيا شامل نظام جامع جديد آموزش مي‎شوند؟
- دوره‎هاي آموزشي كه به صورت بازديد دوره‎اي از دستاوردهاي كشورهاي خارجي انجام مي‎شود، آيا در نظام جامع آموزش قابل معادلسازي هستند؟
- آيا گذراندن دوره در مراكز آموزشي داراي مجوز ساير دستگاه‎هاي اجرايي مشمول امتياز آموزشي مي‎گردد؟
- همكاراني كه از شركت‎هاي تابعه (مثل برق منطقه‎اي) مامور به شركت‎هاي وابسته (مثل توليد) مي‎باشند و حقوق و مزاياي همكار مامور در طول مدت ماموريت به عهده شركت وابسته است، آيا برگزاري دوره آموزشي مامور به عهده شركت تابعه است يا شركت وابسته؟ همچنين نحوه امتيازدهي آموزشي پس از اتمام ماموريت و بازگشت همكار به شركت تابعه را توضيح دهيد.
- درخصوص ارتقاء كيفيت آموزش‎ها چه تمهيداتي در نظر است؟
- آيا توافق با دانشگاه پيام نور درخصوص آزمون جامع و تائيد مدارك تحصيلي معادل شامل شركت‎هاي توزيع نيز مي‎شود؟
- در مورد اخذ گواهينامه‎هاي نوع دوم، آيا پرسنل شركت‎هاي توزيع كه مدرك داخلي وزارت نيرو دارند مي‎توانند از مزاياي دو مقطع تحصيلي استفاده نمايند؟
- افرادي كه از مراكز مديريت دولتي مدرك گرفته‎اند، آيا مي‎توانند از طريق نظام جامع آموزش نيز مدرك بگيرند و از مزاياي يك مقطع بالاتر بهره‎مند شوند؟
- آيا افراد داراي مدرك معادل مي توانند ارتقاء مدرك در نظام جامع آموزش داشته باشند ؟
- آيا دارندگان مدارك معادل كه در آزمون سازمان سنجش شركت مي كنند و مدرك رسمي مي گيرندمي توانند در نظام جامع آموزش جهت مقطع بعدي وارد شوند ؟
- آيا دوره‌هاي آموزشي محدوديت امتياز دارند. يعني براي دوره‌هاي خارج از طرح رشد و ارتقاء و نظام جامع حداكثر 150 امتياز و براي دوره هاي طرح و نظام جامع بدون محدويت.
- آيا قراداد پژوهشي و نظارتي با كارمندان دولت مجاز است؟
- آیا جهت معادل‏سازی دوره‏های آموزشی، امکان عقب‏گرد به سال‏های 78ـ76 و... می‏باشد؟ (درصد زیادی از دوره‏ها قبل از سال 79 اجرا و گذرانده شده است)
- آیا دارندگان گواهینامه های آموزشی نوع اول کماکان از مزایای امتیازات آموزشی نظام پرداخت کارکنان وزارت نیرو برخوردار می شوند ؟
- آیا در رابطه با پرسنلی که از طرح رشد و ارتقاء آنان، یک یا دو دوره باقیمانده است و همچنین افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، فکری خواهد شد؟
- آیا دوره‏های آموزشی رشد و ارتقاء کارشناسی نیز بایستی براساس دوره‏های مندرج در CD معادل‏سازی گردد؟
- آیا شرکت در سمینارها، کنفرانس‏ها و کارگاه‏ها ارزش آموزشی دارد؟ اگر دارد چگونه محاسبه می‏شود؟
- آیا گذراندن دوره‏های شغلی ـ اختصاصی و عمومی مربوطه در سطوح مختلف با توجه به دستورالعمل‏های جدید منجر به دریافت مدرک بالاتر خواهد شد؟
- آیا همکاران فنی حراست می‏توانند به دوره‏های فنی تخصصی ـ پژوهشی اعزام شوند؟
- آیا کسانی که موفق به اخذ مدرک فوق‏دیپلم رشد و ارتقاء گردیده‏اند باید دوره‏های عمومی نظام جامع را طی نمایند یا خیر؟ اگر خیر، پس بحث آموزش مداوم چه می‏شود؟
- افراديكه از طريق دوره هاي رشد و ارتقاء تكنسيني و كمك كارشناسي مدرك همتراز فوق دیپلم گرفته اند آيا مي توانند جهت ادامه تحصيل چنانكه در دانشگاهها پذيرفته شوند ، ادامه تحصيل بدهند يا نه . تعيين مدرك همترازي مورد تأييد آموزش عالي يا سازمان مديريت و برنامه‌ریزی هست يا نه ؟
- افرادی که باقیمانده طرح رشد و ارتقاء هستند و فقط پایان‏ نامه نداده‏اند، تکلیف‏شان چیست و چگونه معادل‏سازی می‏شوند؟
- افرادی که در دوره‏های زبان شرکت می‏کنند و فقط موفق به گذراندن مثلاً سطوح مقدماتی و متوسطه می‏شوند، آیا امتیاز آموزشی به این دوره‏های گذرانده شده، تعلق می‏گیرد؟
- افرادی که دوره‏های معادل کارشناسی‏ ارشد در سازمان مدیریت صنعتی را طی می‏کنند، برای پذیرش مدرک در شرکت چه باید انجام دهند؟
- افرادی که قبلاً بورسیه مقطع کارشناسی از دانشگاه صنعت آب و برق بوده‏ اند و مدرک معادل دارند، آیا در معادل‏سازی می‏توانند برای دریافت گواهینامه نوع دوم شرکت داده شوند؟
- اگر فردی از طریق رشد و ارتقاء موفق به دریافت گواهینامه معادل فوق‏دیپلم شده و همان فرد از دانشگاه دیگر موفق به کسب گواهینامه رسمی فوق‏دیپلم هم بشود، آیا می‏تواند در طرح نظام جامع آموزش وزارت نیرو برای دریافت مدرک مقطع بالاتر یعنی معادل لیسانس اقدام کند؟
- الگوی مشخص برای بخشنامه معادل‏سازی چیست؟ زمان اجرای این دستورالعمل را اعلام نمائید.
- با توجه به ابلاغ نظام جامع آموزش در سال 82 و نیز با توجه به بازنگری و تغییر و یا حذف بعضی از دوره‏ها، تکلیف افرادی که این قبیل آموزش‏ها را گذرانده‏اند چه می‏شود؟ آیا امتیاز آموزشی به آن تعلق می‏گیرد؟ لطفاً توضیح دهید.
- با توجه به این که سطوح تعیین شده برای مدیریت (پایه، میانی و عالی) برای شرکت‏های وابسته (آب و فاضلاب و توزیع) تعریف نشده است، اینگونه شرکت‏ها بر چه مبنایی مدیران خود را به دوره‏های بهبود مدیریت اعزام نمایند؟
- با توجه به نبود عنوان دوره در طرح‏های رشد و ارتقاء ، معادل‏سازی دوره‏های طرح رشد و ارتقاء با دوره‏های نظام جامع آموزش چگونه امکانپذیر است؟
- باتوجه به نبود محدوديت براي امتياز دوره هاي آموزشي طرح رشدوارتقا و نظام جامع ،حال اگر فرض كنيم خارج از اين دو مورد افراد دوره آموزشي مجاز طي نمايند آياامتياز اين دوره ها مشمول سقف 150 امتياز براي كارشناسان ميباشد؟
- برای اشخاصی که دانشجو هستند، دوره‏های چه مقطعی باید اجرا گردد؟ در صورت اخذ مدرک مقطع بالاتر در دانشگاه، آیا دوره‏های گذرانده شده قبلی (قبل از اخذ مدرک رسمی) مثلاً در سطح مهارتی؛ قابل احتساب برای فرد در شرکت خواهد بود یا خیر؟ لطفاً توضیح دهید
- برای دوره‏های آموزشی که ساعت دوره آن کمتر از 32 می‏باشد. چگونه امتیاز آموزشی محاسبه می‏گردد؟
- برای معادل‏سازی دوره‏های آموزشی طی شده از سال 79 به بعد با توجه به این که فهرست و سیلابس دوره‏ها موجود نمی‏باشد، چه کاری باید صورت گیرد؟
- بعضی از دوره‏های آموزشی که از طریق دانشگاه‏هایی دیگر مانند صنعتی شریف و تربیت مدرس در چارچوب تفاهم‏نامه (در قالب طرح‏های عمرانی، موافقت‏نامه) برگزار می‏گردد (مجبور به برگزاری بوده‏ایم) و تائیدیه سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور را ندارند، تکلیف چیست؟
- پرسنلي كه در بخش 10000 و 20000 با مدرك تحصيلي ليسانس مشغول كار هستند اما پست كارشناسي ندارند با ضوابط طرح جامع چگونه بايد با آنان برخورد نمود ؟
- پرسنلي كه در بخشهاي شغلي مختلف مشغول هستند اما در حال تحصيل مي باشند چگونه بايد با ضوابط طرح جامع با آنان برخورد نمود ؟
- تعدادي از كاركنان در شركتهاي آب و فاضلاب براساس توافق قبلي وزارت نيرو با آموزش و پرورش از مدرك سيكل به مدرك ديپلم طرح كاردانش ارتقاء يافته اند. آيا اين افراد مي توانند در طرح نظام جامع آموزشي شركت و منجر به مدرك معادل بالاتر شوند يا خير؟
- تکلیف دوره‏های عمومی که بعد از سال 79 اجرا شده و فاقد کد نظام جامع می‏باشد، چیست؟
- تکلیف همکارانی که آموزش‏هایی را در خارج از سیستم نظام جامع گذرانده‏اند، چیست؟
- چهار نفر از همكاران سال 83 وارد طرح شده اند و با توجه به رتبه در ورود به طرح هرسال يك دوره را طي كرده و طرح را به اتمام رسانيدند . گزارش تكميلي را بعد از طي مراحل به موسسه ارسال نمودند ولي برگشت خورده است و اعلام كرده اند گزارشات ورودي سال 83 قبول نيست تكليف چيست ؟ چون بخشنامه مستندي مبنی بر عدم ورود به طرح همكاران در سال 83 وجود ندارد ؟
- حجم ابلاغیه‏ها و.... و تضاد در آنها بسیار زیاد است. آیا بهتر نیست همه یکپارچه شود و آخرین وضعیت اعلام گردد؟
- در معادل‏سازی، دوره‏هایی که قبل از سال 79 با همین عناوین فعلی طی شده است، آیا قابل قبول می‏باشد؟
- درخصوص افرادی که در طول خدمت شغل آنها تغییر می‏کند و دوره‏های آموزشی متناسب با شغل مورد تصدی را می‏گذرانند. آیا در زمان معادل‏سازی کلیه دوره‏های آموزشی قابل قبول می‏باشد؟
- دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری زیر مجموعه کدام معاونت وزارت نیرو است؟
- دوره هاي رشد و ارتقا مديران(خصوصا درس مهارتهاي نوشتاري و قوانين كاربردي ) جز دورس عمومي طرح نظام جامع مورد محاسبه قرار ميگيرد يا دروس اختصاصي؟
- شرايط اعزام افراد به دورههاي آموزشي چيست؟
- شركتهايي كه از نيروگاهها جداشده و به عنوان خصوصي شناخته مي شوند درصورتيكه كاركنان آنها بيش از 15 سال تا 25 سال در استخدام توانير بوده اند ، مي گويند اين طرح نظام جامع شامل شما نمي شود ، چه بايد كرد ؟
- شرکت‏های آب و فاضلاب شهری به موجب قانون غیردولتی هستند. طرح جامع نظام آموزش برای کارکنان دولت است. آیا در آینده برای صدور گواهینامه‏های همترازی مدرک کاردانی و کارشناسی‏ارشد، مشکلی به وجود نخواهد آمد؟
- شرکت‏های وابسته به وزارت نیرو که تاکنون طرح نظام جامع را انجام نداده‏اند، برای شروع چه اقدامی به انجام برسانند؟
- ضوابط اعزام افراد به دورههاي آموزشي بلندمدت چگونه است؟
- طریقه معادل‏سازی دوره‏های زبان و کامپیوتر را توضیح دهید
- مشمولین دستورالعمل‏ معادل‏سازی آیا همه افراد سازمان می‏باشند یا فقط افرادی که دوره‏هایشان در طرح رشد و ارتقاء ناتمام مانده است؟
- ممكن است به علت كمبود نيروي انساني متخصص در يك رشته خاص اصلاً دوره برگزار نشود. تكليف اين نيروها چيست؟
- نیروگاه‏ها به علت تخصصی بودن زبان، نیاز به دوره زبان تخصصی دارند. آیا در این خصوص اقدامی صورت می‏گیرد؟ لطفاً راهنمایی فرمائید.
- وضعیت آموزش افرادی که دارای مدرک تحصیلی فنی بوده ولی در مشاغل اداری مشغول به کار هستند و برعکس افرادی که دارای مدرک غیرفنی هستند ولی در قسمت فنی مشغول به کار هستند، چگونه می‏باشد؟
- کارکنانی که ایثارگر بوده و از مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر استفاده می‏نمایند، برای برنامه‏ریزی و اجرای دوره‏های نظام جامع چه مقطعی را برای آنها باید در نظر گرفت؟
- چرا اطلاعات مربوط به دوره ها و مشاغل حراست در CD وجود ندارد؟
- آیا شرکتها مجازند همه کارکنان خود را با نظام جامع تطبیق ندهند؟
- دوره هایی که از سوی مراکز آموزش و پژوهش استانداری و یا مرکز آموزش مدیریت دولتی به شرکتها ارسال می گردد هیچ سنخیتی با دوره‏های معادلسازی شده در وزارت نیرو ندارد آیا شرکتها افراد را برای گذراندن این دوره ها معرفی نمایند یا خیر؟
- درخصوص نحوه امتیازات دوره های آموزشی با توجه به ابلاغ قانون مدیریت خدمات کشوری در شرکتهای دولتی توضیحاتی ارائه نمایید؟
- آیا فعالیتهای علمی و حرفه ای نیز مانند گواهینامه های نوع اول از سال 79 به بعد محاسبه و ملاک عمل قرار می‏گیرد یا خیر؟
- درخصوص تهیه طرحهای پژوهشی توضیح دهید آیا عنوان طرح حتماً باید با شغل و پست سازمانی افراد مرتبط باشد؟
- ارزش مدارک تحصیلی مجازی برای وزارت نیرو به چه شکل است؟
- آیا معادلسازی دوره ها الزاماً باید توسط مراکز معتبر انجام شود و یا شرکتها راساً می توانند اقدام نمایند؟
- دوره های جدیدی که از طرف معاونت ریاست جمهوری ابلاغ گردیده در اولویت است یا دوره های ابلاغی نظام جامع آموزش وزارت نیرو؟
- براساس قانون مدیریت خدمات کشوری آیا کارکنان طرحهای عمرانی نیز می توانند از آموزش بهره مند شوند و گواهینامه نوع دوم دریافت نمایند؟
- نیاز و دلیل اعلام تقویم سالیانه شرکتهای مادرتخصصی که به تازگی اعلام گردیده چیست؟
- درخصوص کد شغلی مدیران عامل توضیح بدهید. مدیران عامل بدلیل نداشتن کد شغلی امکان معادلسازی و اعزام به دوره و دریافت مقطع دکترا را ندارند؟
- پست سازمانی مشاور از نظر سطح بندی در چه سطحی قرار می گیرد؟
- علت مشترک نمودن بعضی از دوره های شغلی – اختصاصی در بخشهای تکنسینی و کارشناسی چه میباشد چون عملاً در برگزاری دوره ها ،متفاوت بودن دانش کارکنان و مشترک بودن محتوای درس ایجاد مشکل می نماید؟
- باعنایت به اینکه تغییر شغل در پستهای مدیریتی به صورتی تکراری است دوره های آموزشی چگونه معادل سازی می شود؟
- رئیس اداره حراست با مدرک کارشناسی عمران در طی 20 سال خدمت دوره های حراست و فنی را گذرانده است. در طی 2 سال گذشته به علت کمبود نیرو و با موافقت شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب، این شخص در پست مدیرمالی بخش 30000 قرار گرفته (پست 2 تخصیصه شده ) آیا دوره های طی شده قبل مورد پذیرش است؟
- آيا فارغ التحصيلان دوره هاي کارشناسي ارشد موسسه تحقيقات و آموزش مديريت (سابق) مي توانند در رشته هاي رسمي دانشگاهي در مقطع دکترا ادامه تحصيل دهند؟
- توضيح فرماييد که به ازاء هر 176 ساعت آموزش يک سال تعجيل براي يک گروه محاسبه بايد بشود يا که نه براي هر گروه در صورتيکه براي هر گروه باشد مثلا امکان دارد يک نفر با داشتن 350 ساعت آموزش براي هر گروه دو سال تعجيل استفاده نمايند.
- گواهي هاي صادره از سوي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران درارزيابي هاي وزارتن يرو نقش دارند.مثلا در 176 ساعت تعجيل در گروه و...
- درصورت تغيير پست سازماني فرد 1- اگر رشته شغلي ايشان تغيير نکند چه دوره هاي از شناسنامه قبلي پذيرفته مي گردد؟2- اگر رشته شغلي ايشان تغير کند چه دوره هايي از شناسنامه قبلي پذيرفته مي گردد؟